piątek, 29 marzec 2019

„Śmiłowiónki” w Sztokholomie!

https://www.chocen.pl/8-aktualnosci/5327-smilowionki-w-sztokholomie.html
100%auto
Zespół „Śmiłowiónki” postanowił poznać trochę północny świat i wyruszyć do Szwecji. [...] Zespół „Śmiłowiónki” postanowił poznać trochę północny świat i wyruszyć do Szwecji. Wycieczka ustalona została na dzień 8 marca b.r. i miała trwać  trzy dni. Gminnym autokarem wyruszyliśmy  więc  wczesnym rankiem w podróż. Zamierzaliśmy   przy okazji  trochę zwiedzić  Gdańsk, jego Stare Miasto oraz  pospacerować nad Motławą. Pogoda nam nie sprzyjała,  ale  humory dopisywały. Niestety, z powodu sztormu na morzu nie wypłynęliśmy z portu. Ale w ramach rekompensaty Biuro Podróży Morskiej zafundowało nam w 100% gratisie nocleg i wyżywienie  oraz niezapomniany  wieczór z okazji Dnia Kobiet na promie „Nowa Star”. W drodze powrotnej do domu zwiedziliśmy zamek krzyżacki w Malborku.

Członkowie zespołu ”Śmiłowiónki” wraz z pozostałymi uczestnikami wycieczki serdecznie dziękują Panu Romanowi Nowakowskiemu, Wójtowi Gminy w Choceniu za  użyczenie gminnego autokaru i pokrycie kosztów przejazdu  do Gdańska. Serdeczne podziękowanie kierujemy także na ręce Pana Dawida Kwiatkowskiego, kierowcy gminnego autokaru za szczęśliwą i bezpieczną podróż.
Drugi termin wycieczki wyznaczony został na dzień 16 marca b.r. Wypłynęliśmy  z Westerplatte  promem „WAWEL”, tym razem  na czterodniową wycieczkę. Prom zawinął do  Nynashamn, miejscowości oddalonej o 60 km od Sztokholmu. Tam  czekał  autobus podstawiony przez biuro podróży i był do naszej dyspozycji przez cały czas pobytu. Godziny spędzone na promie oraz w stolicy Szwecji miały ciekawy program, a wspaniała atmosfera panująca w grupie doskonale ją zintegrowała. W towarzystwie dwóch przewodników zwiedziliśmy najciekawsze miejsca w Sztokholmie. Mimo deszczowej pogody przez  półtora dnia zobaczyliśmy  wiele interesujących  zabytków, m.in. :
•    Muzeum morskie Vasa, na wyspie Djurgarden, gdzie znajduje się ekspozycja okrętu „VASA”, wydobytego z dna morskiego w roku 1961. Przeleżał tam ponad 300 lat. Został pięknie odrestaurowany i robi ogromne wrażenie na zwiedzających.
•    Pałac Królewski, w którym znajduje się kolekcja królewskich powozów oraz sań.
•    Stare Miasto – piękne zabytki . Ciekawostką był spacer najwęższą uliczką, której szerokość wynosi zaledwie 90 cm.
•    Sztokholmski Ratusz, a w nim:

Błękitna Sala ( w kolorze czerwonym ) wraz ze słynnymi schodami, po których rodzina królewska i laureaci nagrody  Nobla schodzą na uroczystą kolację. Tu także znajdują się organy, jedne z największych w Europie ( 10 tysięcy piszczałek).
Złota Sala bankietowa, której ściany ułożone zostały z kawałków mozaiki ze szkła i złota. To w tej sali odbywają się bale noblistów.  Pomieścić może ona 700 siedzących gości.
Sala obrad radnych miasta Sztokholmu, w której sufit  robi wrażenie otwartego dachu z niebem i łodzią z czasów Wikingów.

Podczas wielu godzin pływania organizator wycieczki zadbał również o wieczorny program na promie. Odbyły się pokazy: kulinarny, barmański, kawowy. Do dyspozycji gości była również dyskoteka i  seanse filmowe. Nie zabrakło oczywiście także kujawskich piosenek .
Przywieźliśmy ze sobą niezapomniane wrażenia. Dziękujemy raz jeszcze Panu Wójtowi, Romanowi Nowakowskiemu i  Panu Dawidowi Kwiatkowskiemu. Wszyscy uczestnicy wycieczki kierują także serdeczne słowa podziękowania na ręce Pana Miłosza Kierzkowskiego, który był głównym inicjatorem i organizatorem wyjazdu oraz   serdecznym opiekunem całej grupy.

Danuta Nowicka

Powrót

Polecane artykuły:


Wsparcie na działalność gospodarczą

Mamy dobrą informację dla mieszkańców z naszej gminy, którzy złożyli wnioski o udzielenie wsparcia w konkursie 3/2019 ogłoszonym przez Lokalną Grupę Działania Dorzecza Zgłowiączki. Na sze [...]