środa, 15 wrzesień 2021

Spotkanie w sprawie budowy bloku w Choceniu

https://www.chocen.pl/8-aktualnosci/6794-spotkanie-w-sprawie-budowy-bloku-w-choceniu.html
100%auto
W dniu 14 września br., w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Choceniu odbyło się spotkanie w spr [...] W dniu 14 września br., w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Choceniu odbyło się spotkanie w sprawie budowy nowego bloku w Choceniu. W spotkaniu z zainteresowanymi osobami uczestniczyli Wójt Gminy Roman Nowakowski, Przewodniczący Rady Józef Dąbrowski, pracownicy urzędu oraz przedstawiciel Rypińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o. Pan Piotr Poczatenko.

Podczas spotkania przedstawiono informacje związane z realizowaną inwestycją oraz dotyczące umowy o partycypację w kosztach inwestycji lokalu mieszkalnego w formule docelowej własności. Planowany do budowy jest blok w kształcie litery L posiada 4 kondygnacje na których łącznie będzie 40 mieszkań o powierzchniach zabudowy od 28 m2 do 70 m2 z przestronnymi balkonami. W piwnicy znajdowały się będą miejsca garażowe. Do każdego mieszkania przynależna będzie komórka lokatorska.

Wśród ważniejszych spraw poruszonych na spotkaniu było:

  1. RTBS nie jest deweloperem, a jego udziałowcami są gminy, które są gwarantem funkcjonowania spółki. Gmina Choceń jest członkiem RTBS i ta współpraca zaowocowała wybudowaniem bloku w Choceniu przy ul. Czerniewickiej, w którym jest 21 mieszkań w systemie docelowej własności. Także te mieszkania w nowym bloku są budowane na wynajem z możliwością wykupy na własność, ale jest to możliwe dopiero po 5 latach.
  2. Warunki finansowe pozostają bez zmian jeśli chodzi o przykład z pierwszego bloku tj: wpłaca się partycypację w wysokości 30% wartości w wyznaczonym terminie po podpisaniu umowy, pozostała wartość 70% płacona będzie w czynszu przez okres 30 lat. Po zapłaceniu ostatniej raty najemca może zostać właścicielem mieszkania. Można szybciej spłacić i zostać właścicielem mieszkania już po 5 latach. Każdy sam decyduje, kiedy chce wykupić mieszkanie i następuje to na wniosek mieszkańca po wykonaniu operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę. Umowę partycypacji można przenieść na nową osobę.
  3. Czynsz podstawowy wynosi ok. 3 zł/m2 + rata kredytowa i wynosi ok. 10 zł/m2 miesięcznie. Razem 13 zł/m2 miesięcznie + media (ścieki, zimna woda, prąd).
  4. RTBS posiada niezbędną dokumentację i uzyskało wymagane pozwolenie na budowę. Obecnie przygotowywany jest przetarg na realizację zadania, realizacja potrwa do 2 lat. Montaż finansowy budowy bloku jest następujący: 30 % - partycypacja mieszkańców, 20 % - udział gminy, 50 % - kredyt bankowy. Przewidywana cena za m2 to 4500 zł/m2.
  5. Przed oddaniem kluczy wpłacana jest kaucja zabezpieczająca (w wysokości 6.000 do 10.000 zł), na wszelki wypadek ewentualnych roszczeń (np. gdy ktoś nie opłaca czynszu).
  6. Mieszkania są oddawane w stanie deweloperskim, ściany, grzejniki, okna, parapety instalacje elektryczne, drzwi na klatkę schodową są, nie ma białego montażu, drzwi wewnętrznych, opraw elektrycznych, na podłogach są betonowe posadzki, w łazience tynk cementowo – wapienny, ogrzewanie z lokalnej kotłowni, która zapewnia ciepło i ciepłą wodę przez licznik ciepła.
  7. Garaże są umiejscowione w wysokiej piwnicy i są przewidziane na wynajem lub będzie można pobudować swój garaż. Po okresie użytkowania jako najemca, będzie można je wykupić w przetargu.
  8. Prawo wyboru kondygnacji i mieszkania mają osoby, które jako pierwsze zdecydowały się przystąpić do projektu. Na początku października odbędzie się podpisanie umów partycypacji. Wszystkich zainteresowanych prosimy o potwierdzenie udziału w projekcie do końca września w Urzędzie Gminy u Pana Kamila Klejby.

Wzór umowy partycypacyjnej

100 0020 cd210

Powrót

Polecane artykuły:


Żłobek Pomponik - wolne miejsca

Żłobek „Pomponik” posiada jeszcze wolne miejsca dla dzieci od 20 tygodnia do 3 roku życia. Czesne za żłobek wynosi 400 zł miesięcznie plus wyżywienie. Regulamin i wszystkie potrzebne dokum [...]

Panie z naszej gminy w Przysusze

W ostatnią sobotę Przysucha gościła najważniejszych polityków partii rządzącej. W kongresie i krajowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, prez [...]