wtorek, 26 czerwiec 2018

Zabytkowy park w Śmiłowicach po nawałnicy.

https://www.chocen.pl/8-aktualnosci/4841-zabytkowy-park-w-smilowicach-po-nawalnicy.html
W wyniku nawałnicy jaka w godzinach popołudniowych przeszła nad terenem naszej gminy ucierpiały [...] W wyniku nawałnicy jaka w godzinach popołudniowych przeszła nad terenem naszej gminy ucierpiały nie tylko domy i budynki gospodarcze.W wyniku tej katastrofy zostało zniszczonych kilkadziesiąt drzew w tym wiele uznanych za drzewa zabytkowe w parku podworskim w Śmiłowicach. Nie wszystkie zniszczenia ze względu na swoje położenie zostały do dziś rozpoznane. Wśród powalonych i połamanych drzew są m.in. świerki, białodrzewy, lipy. Sytuacja w piątkowy ranek wyglądała beznadziejnie. Zwalone drzewa, połamane konary, zatarasowane ścieżki, z których na co dzień korzysta wielu mieszkańców Śmiłowic. Po wstępnym rozpoznaniu strat przez sołtysa Zdzisława Zawackiego i przedstawiciela UG w Choceniu Dawida Dalmana podjęto decyzje o zabezpieczeniu niebezpiecznych miejsc i zleceniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Śmiłowicach przeprowadzenia niezbędnych prac porządkowych w celu doprowadzenia do udrożnienia najważniejszych ścieżek prowadzących przez park. Prace zostały przez strażaków pomyślnie wykonane już w sobotę. Przez park można bezpiecznie przejść, ale widok jaki spotka mieszkańców i turystów jest przerażający. Dalsze prace porządkowe zależą od decyzji konserwatora przyrody i prawdopodobnie zostaną  przeprowadzone w ciągu kilku najbliższych tygodni. Wymagać też będą zaangażowania specjalistycznego sprzętu do rozdrabniania drobnych gałęzi. Miejmy nadzieję, że miejscowa straż upora się z tym zadaniem do początków września, kiedy to w parku mają się odbyć kolejne Dożynki Gminy Choceń.
Sławomir Gwardecki

Powrót

Polecane artykuły:


Spotkanie informacyjne PSR 2020.

Do końca spisu pozostało zaledwie 21 dni. W województwie kujawsko-pomorskim do spisania mamy jeszcze blisko 18 tysięcy gospodarstw. Do tej pory spisało się nieco powyżej 70%. Dlatego, żeby pom [...]

„Pasowania na Żłobkowicza”

W dniu 6 listopada  2020r. w naszym żłobku odbyła się ceremonia „Pasowania na Żłobkowicza”. Maluszki wyglądały pięknie i dostojnie w swoich uroczystych strojach.  Punktem kulmin [...]