poniedziałek, 09 wrzesień 2019

Dożynki 2019 w Śmiłowicach

https://www.chocen.pl/8-aktualnosci/5648-dozynki-2019-w-smilowicach.html
Tradycją jest, że gminne dożynki świętujemy w Śmiłowicach. W ten szczególny czas myśli kier [...] Tradycją jest, że gminne dożynki świętujemy w Śmiłowicach. W ten szczególny czas myśli kierujemy w stronę rolników. Pamiętamy przez cały rok o ich ciężkiej pracy. Pamiętamy, że każda kromka chleba, to pot i wiele godzin ludzkiej pracy. Dziękczynienie za pracę na roli oraz Bogu za plony obchodziliśmy w tym roku w niedzielę 8 września.

Korowód delegacji z wieńcami przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Śmiłowic przeszedł główną aleją parku w Śmiłowicach na uroczystą Mszę św. Eucharystię w intencji rolników celebrowali księża z trzech choceńskich parafii ks. Krzysztof Kujawa, ks. Tomasz Król oraz ks. Tadusz Funk. Symbolicznego przekazania chleba Władzom Gminy dokonali Starostowie Dożynek Pani Renata Szatkowska z Ząbina i Pan Przemysław Ciesielski ze Śmiłowic. A następnie częstowali chlebem zebranych mieszkańców.

W uroczystościach uczestniczyli rolnicy z terenu gminy Choceń, zaproszeni goście, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, duchowni, grupy wieńcowe, zespoły oraz mieszkańcy z terenu gminy i powiatu.  Swoją obecnością zaszczycili nas: Anna Gembicka Wiceminister Inwestycji i Rozwoju, Senator Józef Łyczak, Pani Poseł Joanna Borowiak, Pan Poseł Łukasz Zbonikowski, Stanisław Pawlak Radny Sejmiku Województwa, Sławomir Kopyść Członek Zarządu Województwa, Larysa Krzyżańska Wójt Gminy Lubanie, mjr Stanisław Dykowski, Jacek Kowalewski pełnomocnik PIS na powiat włocławski, Anna Kozłowska, Dawid Dalmann, Wojciech Zawidzki – Radni Powiatu Włocławskiego.

Wójt Gminy Roman Nowakowski i zaproszeni goście podkreślali w swoich wystąpieniach ciężką pracę rolnika, trudną sytuację na rynkach artykułów rolnych, jak i anomalie pogodowe powodujące olbrzymie straty w uprawach. 

Podczas dożynek wręczono honorową odznakę zasłużony dla rolnictwa nadaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Wójta Gminy Choceń  za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi  i rynków rolnych dla 11 rolników – Grażyny Stokfisz, Zbigniewa Sompolskiego, Lilli Powroźnik, Krzysztofa Czarniaka, Janusza Kolandy, Wiesława Zwolińskiego, Marka Rybackiego, Jarosława Jabłońskiego, Anny Dorsz, Sławomira Nowakowskiego, Marcina Piastowskiego.

Do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy przystąpiło aż osiem wieńców: sołectwa Nakonowo Stare, KGW Śmiłowice, KGW z Wichrowic, KGW Szczytno, KGW Wilkowice, Zespół Śmiłowiónki, Sołectwo Krukowo i Siewiersk, Gmina Choceń. Każdy wieniec to symbol ogromnego trudu i poświęcenia rolnika, aby chleba nie zabrakło żadnej rodzinie. Komisji najbardziej podobał się wieniec KGW Wichrowice prezentujący Kościół w Śmiłowicach.

W części artystycznej na scenie zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej ze Śmiłowic, dzieci z przedszkola w Śmiłowicach oraz uczniowie Szkoły Podstawowej ze Śmiłowic. Nie zabrakło też koncertów Kapeli z Szaconkiem i gwiazdy tegorocznych dożynek zespołu BOBI. Do późnych godzin nocnych zabawę taneczną rozkręcali DJ Deleś i Matez.

Uroczystość została zorganizowana wspólnie przez parafię, szkołę, Koło Gospodyń Wiejskich, jednostkę OSP, Urząd Gminy w Choceniu oraz Choceńskie Centrum Kultury-Biblioteka.


Więcej zdjęć z wydarzenia:

https://nwloclawek.pl/artykul/dozynki-2019-smilowice/760928

Powrót

Polecane artykuły:


Zakończenie roku w Żłobku „Pomponik” w Choceniu

Trudno w to uwierzyć, ale nasza najmłodsza jednostka organizacyjna – Żłobek „Pomponik” w Choceniu ma już 2 lata działalności. Uroczyste zakończenie roku żłobkowego planowane jest w dni [...]

Awaria telefonów

Informujemy, że w związku z sytuacją pogodową uruchomiliśmy nowy numer tymczasowy do obsługi interesantów w Urzędzie Gminy: 54 284 60 05 Trwają prace naprawcze nad przywróceniem łącznośc [...]