piątek, 07 luty 2020

Pielgrzymka samolotowa Zespołu Folklorystycznego „ŚMIŁOWIÓNKI” do RZYMU, WATYKANU i MONTE CASSINO.

https://www.chocen.pl/8-aktualnosci/5892-pielgrzymka-samolotowa-zespolu-folklorystycznego-smilowionki-do-rzymu-watykanu-i-monte-cassino.html
100%auto
W dniach : 30 stycznia – 3 lutego 2020r. członkowie Zespołu Folklorystycznego  „Śmiłowi [...] W dniach : 30 stycznia – 3 lutego 2020r. członkowie Zespołu Folklorystycznego  „Śmiłowiónki”  wraz z osobami towarzyszącymi wzięli udział w pielgrzymce samolotowej do Rzymu, Watykanu i Monte Cassino. Celem wyjazdu 43 – osobowej grupy było uczczenie 10 rocznicy działalności Zespołu oraz 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Państwo Watykańskie,  od którego rozpoczęliśmy zwiedzanie, to najmniejsze państwo  na świecie, skupiające ogromne wartości artystyczne i duchowe. Zbudował je w I w. Kaligula. Za panowania Nerona zginęło tu męczeńską śmiercią wielu chrześcijan, a wśród nich  św. Piotr, którego ukrzyżowano w 67r. W towarzystwie Pani Przewodnik zwiedziliśmy: Muzea Watykańskie; Bazylikę św. Piotra; Kaplicę Sykstyńską i  Groty Watykańskie. Bazylika  św. Piotra urzeka rozmiarami, freskami, posągiem z brązu św. Piotra oraz słynną PIETĄ Michała Anioła. To tuż  obok Piety spoczywa  nasz św. Jan Paweł II.


Kaplicę Sykstyńską zdobią freski Michała Anioła. Największy z nich – Sąd   Ostateczny, przykuwa uwagę zwiedzających swoją wizją: zastraszającą i wspaniałą. To tu, w Kaplicy Sykstyńskiej zbierają się kardynałowie na konklawe.

Opuściliśmy Państwo Watykańskie udając się na Plac Hiszpański, który wraz ze słynnymi Schodami Hiszpańskimi jest miejscem spotkań Rzymian i turystów. Tuż obok  obejrzeliśmy Fontannę di Trevi. Jej początki sięgają czasów Agrypy. Ocean – bóg olbrzym płynie na dużej muszli, którą ciągną konie morskie. Na skałach wylegują się trytony - półbogowie półludzie. Mitologia postaci i szum spadającej wody robią niesamowite wrażenie.  Podziwialiśmy także piękne fontanny NAVONA na Piazza Navona.

            W kolejnym dniu pojechaliśmy odwiedzić Polski Cmentarz Wojskowy na MONTE CASSINO. W Muzeum Pamięci obejrzeliśmy stałą wystawę obrazującą dzieje 2 Korpusu Polskiego. Wizytą na Cmentarzu Wojskowym oddaliśmy hołd poległym tu  -  na Monte Cassino – 923 żołnierzom walczącym pod wodzą gen. Władysława Andersa. Ślad swojej obecności, w tym ważnym i świętym  dla Polaków miejscu, zostawiliśmy w postaci  wpisu do Księgi Pamiątkowej w Muzeum. Nie omieszkaliśmy także pospacerować po krużgankach słynnego klasztoru, podziwiając budowlę i piękne widoki.

Tego samego dnia, wieczorem udaliśmy się do polskiego kościoła p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, gdzie w wykonaniu Zespołu „Śmiłowiónki” oraz przedstawicieli ZPiT „Ziemia Kujawska” CCK-B odbył się koncert kolęd i pieśni Maryjnych. Koncert został bardzo ciepło i serdecznie przyjęty przez obecnych na Mszy Św. Polaków. W ten sposób -  Mszą i koncertem uczciliśmy 10 – lecie działalności Zespołu oraz 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Miłym zaskoczeniem po koncercie była możliwość ucałowania relikwii św. Jana Pawła II.

            W ostatnim dniu zwiedzania Rzymu podziwialiśmy:

Panteon  - jedyny i najważniejszy zabytek sztuki starorzymskiej. Świątynia ta w starożytności poświęcona była bóstwom, a dziś pełni funkcję mauzoleum, gdzie  spoczywają dwaj pierwsi królowie Włoch oraz sławni włoscy artyści, w tym m.in. Rafael Santi.

Koloseum – najsłynniejszy zabytek świata; symbol potęgi i wielkości Rzymian.

Forum Romanum – najstarszy plac miejski w Rzymie.

Kapitol – polityczne centrum Rzymu. Urzęduje  tu  Prezydent Rzymu.

            Wróciliśmy do swoich domów z niezapomnianymi wrażeniami. Przemówiły do nas wieki historii, zachwyciła monumentalność  budowli, urzekł artyzm i piękno dzieł wielkich, włoskich artystów: Michała Anioła, Rafaela, Berniniego.

            Dziękujemy Panu Wójtowi, Romanowi Nowakowskiemu za użyczenie gminnego autokaru i pokrycie kosztów przejazdu na lotnisko oraz z lotniska w Modlinie.

            Szczególne słowa podziękowania uczestnicy wycieczki kierują na ręce Pana Miłosza Kierzkowskiego za inicjatywę, przygotowanie i wspaniałą organizację całego wyjazdu.

            Dziękujemy Pani Magdalenie Klass  za pomoc w organizacji wyjazdu oraz serdeczną i życzliwą opiekę.

            Dziękujemy także Panu kierowcy gminnego autokaru za bezpieczną podróż na lotnisko i drogę powrotną.

Danuta Nowicka


Powrót

Polecane artykuły:


Informacja

W związku z zagrożeniem epidemicznym wirusem SARS-CoV-2 informujemy, że otwarcie targowiska "Mój Rynek", które miało odbyć się 4 kwietnia zostaje przesunięte. O nowym terminie będziemy infor [...]

Zmiany w programie Czyste Powietrze

Czyste powietrze to kompleksowy program, skierowany do osób fizycznych, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszcze [...]