czwartek, 15 październik 2020

Jakość powietrza

https://www.chocen.pl/8-aktualnosci/6298-jakosc-powietrza.html
Wyniki jakości powietrza są już dostępne do wglądu na naszej stronie internetowej www.chocen.pl [...]

Wyniki jakości powietrza są już dostępne do wglądu na naszej stronie internetowej www.chocen.pl na samym dole strony. Zamontowany czujnik na budynku Choceńskiego Centrum Kultury- Biblioteka mierzy:

- pyły zawieszone PM 2.5 to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu.

- pyły zawieszone PM 10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrogramów. Jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny – jednym słowem, rakotwórcze metale ciężkie.

- pyły zawieszone PM 1 to zdecydowanie najbardziej niebezpieczne z pyłów zawieszonych, którego źródłem są głównie kiepskiej jakości paliwa. A wszystko to przez rozmiar ich cząsteczki, który jest mniejszy niż 1 μm. Dla takich cząsteczek przeniknięcie z płuc do krwi, a następnie do innych narządów nie jest żadnym problemem.

Najdrobniejsze cząsteczki PM 1, podobnie jak PM 2.5, przenikają do krwi powodując problemy z układem krążenia, układem oddechowym i nerwowym.

- wilgotność powietrza                                                                            

- ciśnienie

- temperatura powietrza

Pyły zawieszone to tak naprawdę złożona mieszanina organicznych, nieorganicznych, stałych i ciekłych substancji, które rozpraszają się w powietrzu. W jego skład wchodzą głównie siarczany, azotany, amoniak, czarny węgiel i przeróżne tlenki oraz sole. Zapraszamy do śledzenia naszej strony.

Powrót

Polecane artykuły:


Spotkanie informacyjne - Powszechny Spis Rolny 2020 - Obowiązek każdego rolnika!

W województwie kujawsko-pomorskim do spisania mamy 65 tysięcy gospodarstw. Do tej pory spisało się nieco powyżej 30%. Dlatego, żeby pomóc rolnikom Urząd Statystyczny organizuje spotkanie infor [...]