poniedziałek, 04 grudzień 2017

Dni dawcy szpiku

https://www.chocen.pl/informator/kalendarz-wydarzen/4478-dni-dawcy-szpiku.html
100%auto
W dniach 9 i 10 grudnia organizujemy akcję rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych [...] W dniach 9 i 10 grudnia organizujemy akcję rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych. Robimy to specjalnie dla Ciebie abyś i Ty mógł komuś uratować życie! Przyjdź i zarejestruj się jako potencjalny Dawca komórek macierzystych! Dołącz do nas. Uratuj komuś życie!

Spotkasz nas:
9 grudnia, godz. 10.00 - 16.00, Hala sportowa GOSiR, ul. Sikorskiego 12 (w czasie Turnieju Charytatywnego)
10 grudnia, godz. 10.00 - 16.00, Choceńskie Centrum Kultury - Biblioteka, ul. 3 maja 29 (w czasie Jarmarku Bożonarodzeniowego)

Akcję współorganizują: Urząd Gminy w Choceniu, Hufiec ZHP Powiatu Włocławskiego, Choceńskie Centrum Kultury-Biblioteka, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Choceniu.

Popierają i wspomagają wydarzenie: OSP Choceń, Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Choceniu.
GTS Unia Choceń. Zapraszamy inne jednostki, stowarzyszenia, koła gospodyń, mundurowych do wsparcia wydarzenia ale i wszystkich mieszkańców naszej gminy.

Koordynatorem wydarzenia jest Piotr Jankowski, w razie pytań lub wątpliwości polecamy kontakt telefoniczny (723 256 445) lub elektroniczny Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Kto może zostać dawcą?
- każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia
- ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi)

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:
- przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
- pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
- wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.
Pamiętaj zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL!
Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak Pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi.
Jakie są metody pobrania?
- pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków)
- pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków)

PAMIĘTAJ, ŻE POBRANIE SZPIKU KOSTNEGO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z KRĘGOSŁUPEM!
Więcej informacji znajdziesz na www.dkms.pl

Powrót

Polecane artykuły:


Zbadaj się i zyskaj spokój!

LUX MED Diagnostyka zaprasza Panie w wieku od 45 do 74 lat na bezpłatne badania mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ. Panie w wieku od 45 do 74 lat mog [...]

Ogłoszenie naboru do konkursu LGD: 1/2024

 „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki informuje o możliwośc [...]