DOŻYNKI 2016

https://www.chocen.pl/aktualnosci/archiwum/8-aktualnosci/3607-dozynki-2016.html
Po ścięciu ostatnich kłosów zboża obchodzone jest uroczyste święto plonów, obrzędowe zakoń [...] Po ścięciu ostatnich kłosów zboża obchodzone jest uroczyste święto plonów, obrzędowe zakończenie zbioru płodów ziemi. Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba tworzą istotę tej prastarej uroczystości.

W dniu 04 września mieszkańcy gminy Choceń dziękowali za zebrane plony. Barwnym korowodem wszystkie delegacje z wieńcami przy akompaniamencie Orkiestry Dętej ze Śmiłowic alejkami parku w Śmiłowicach udały się na miejsce, gdzie rozpoczęło się misterium symbolicznego przekazania tegorocznych plonów Władzom Gminy przez Starostów Dożynek Panią Grażynę Stokfisz z Kuźnic i Pana Romana Bilińskiego z Wilkowiczek. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji rolników celebrowana przez ks. Krystiana Michalaka i ks. Tomasza Króla.

Do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy przystąpiło pięć wieńców: KGW ze Śmiłowic, sołectwo Czerniewic I i OSP Czerniewice, KGW z Wichrowic, sołectwa Nakonowo Stare i Gminy Choceń. Komisja stanęła przed nie lada dylematem ponieważ wszystkie wieńce prezentowały się znakomicie. Ostatecznie podjęli trudną decyzję. Zwyciężył wieniec  przygotowany przez sołectwo Czerniewice I i OSP Czerniewice. Każdy wieniec to symbol ogromnego trudu i poświęcenia rolnika, aby chleba nie zabrakło żadnej rodzinie. Gospodarz Gminy podziękował rolnikom, a starostowie tegorocznych dożynek częstowali chlebem zebranych mieszkańców. W uroczystościach uczestniczyli rolnicy z terenu gminy Choceń, zaproszeni goście, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, duchowni, grupy wieńcowe, zespoły i grupy artystyczne oraz mieszkańcy z terenu gminy i powiatu. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Poseł Joanna Borowiak, Pani Magdalena Korpolak-Komorowska Zastępca Prezydenta Miasta Włocławka oraz Pan Andrzej Spychalski pełnomocnik PIS na powiat włocławski. Wójt Gminy Roman Nowakowski i zaproszeni goście podkreślali w swoich wystąpieniach ciężką pracę rolnika, trudną sytuację na rynkach artykułów rolnych, jak i anomalie pogodowe powodujące olbrzymie straty w uprawach. Podczas dożynek wręczono odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Atrakcją tegorocznych dożynek była wystawa warzywnicza, która wzbudzała ogromne zainteresowanie zwłaszcza wśród najmłodszych uczestników, a powstawała ona dzięki ogromnemu zaangażowaniu pań: Hanny Gołębiewskiej, Genowefy Klimek i Anety Michalak. Warzywa i owoce, za co serdecznie dziękujemy dostarczyli: Piotr Jędrzejewski i Sławomir Seroczyński – SADCO, Andrzej Przybylski, Jacek Wojtczak, Tomasz Piasecki, Krzysztof Ciesielski, Beata Kolanda, Maciej Bagiński, Ryszard Bińkowski, Zbigniew Krosnowski, Grzegorz Piwowarek.

W części artystycznej na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej ze Śmiłowic, która nieustannie rozwija swoje talenty, stając się jednocześnie piękną wizytówką miejscowości. Atrakcją były również występy dzieci z przedszkola w Śmiłowicach oraz uczniów Szkoły Podstawowej ze Śmiłowic. Swoje umiejętności prezentował Zespól Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska” z Choceńskiego Centrum Kultury. A na nasze specjalne zaproszenie przyjechał i wystąpił zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa. Harcerze przygotowali dla dzieci różnego rodzaju animacje. Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół muzyczny ETNA. Natomiast do późnych godzin nocnych mogliśmy bawić się przy zespole muzycznym EXTREME.

Dożynki to czas szczególny kiedy swe myśli kierujemy w stronę rolników. Pamiętajmy jednak przez cały rok o ich ciężkim trudzie podczas żniw. Pamiętajmy, że każda kromka chleba, to pot i wiele godzin ludzkiej pracy. Szanujmy to i nie przestawajmy im życzyć: Szczęść Boże!

Powrót

Polecane artykuły:


Wyniki głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. - gmina Choceń.

Wyniki głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. - gmina Choceń. Frekwencja 24,94 %. Liczba kart ważnych - 1 529. Liczba uprawnionych do głosowania- 6 130. https://wybory.gov [...]