Twórcy ludowi - Anna i Jan Wójkiewicz

https://www.chocen.pl/informator/kultura/tworcy-ludowi/3101-tworcy-ludowi-anna-i-jan-wojkiewicz.html
Państwo Anna i Jan Wójkiewicz ze SzczutkowaUrodzeni na Kujawach w Gminie Choceń. Mieszkają od 19 [...] Państwo Anna i Jan Wójkiewicz ze Szczutkowa

Urodzeni na Kujawach w Gminie Choceń. Mieszkają od 1990 roku w Szczutkowie. Są emerytowanymi rolnikami. Oboje związani od młodych lat ze wsią. Pan Jan z zawodu mechanizator rolnictwa od młodych lat działacz społeczny. W latach sześćdziesiątych jako młody mechanizator zaangażowany w odbudowywanie i tworzenie Międzykółkowych baz maszynowych (MBM) w latach późniejszych SKR. Żona Anna z zawodu rolnik od młodych lat działaczka Kół Gospodyń Wiejskich. Poznali się w końcu lat sześćdziesiątych po jednej z imprez organizowanych wspólnie przez MBM i KGW i tak powstało Małżeństwo Społecznikowskie. Pasja Pani Anny to wszelkie robótki związane z szydełkiem, a także wyroby ręczne na drutach. Przeróżne wzory serwetek, poduszek. Skąd czerpie wzory? Z tego, co nas otacza: kwiaty, krzewy, drzewa.  Drugą pasją Pani Anny to ogródek, a w nim kwiaty, ale także, rzadkie odmiany drzewek iglastych. Ma tego na swej hektarowej posiadłości kilkanaście odmian. 

Czytaj więcej...

Twórcy ludowi - Aleksandra i Krzysztof Zawaccy

https://www.chocen.pl/informator/kultura/tworcy-ludowi/3100-tworcy-ludowi-aleksandra-i-krzysztof-zawaccy.html
Państwo Ola i Krzysztof Zawaccy mieszkają w Wichrowicach. To rodzinne gospodarstwo Pani Oli. [...] Państwo Ola i Krzysztof Zawaccy mieszkają w Wichrowicach. To rodzinne gospodarstwo Pani Oli. Mieszkają tam razem z jej  mamą. Pani wraz mężem prowadzą siedemnastohektarowe gospodarstwo rolne. Uprawiają wszystko po trochu: zboże, buraki, pomidory i hodują trzodę chlewną. Do domu państwa Zawackich garną się zwierzęta, gdyż wiedzą, że mogą tam spotkać życzliwe dusze.

Czytaj więcej...

Twórcy ludowi - Zygmunt Pawłowski

https://www.chocen.pl/informator/kultura/tworcy-ludowi/3099-tworcy-ludowi-zygmunt-pawlowski.html
Pan Zygmunt Pawłowski urodził się w 1938 roku w Krukowie. Od najmłodszych lat mieszkał w g [...] Pan Zygmunt Pawłowski urodził się w 1938 roku w Krukowie. Od najmłodszych lat mieszkał w gminie Choceń. Dzieciństwo spędził w Krukowie, a następnie po ukończeniu 25 roku życia przeprowadził się do Siewierska. Pasją Pana Zygmunta jest wyplatanie koszy wiklinowych i wielu innych ciekawych przedmiotów, które robi się właśnie z wikliny. To jednak nie jedyna pasja, którą posiada Pan Zygmunt. Od najmłodszych lat miał marzenie, aby zrobić skrzypce i udało się. Pierwsze skrzypce zrobił w latach 90-tych. Nie tylko potrafi je zrobić ,ale również potrafi na nich grać. Nauczył się tej umiejętności od Pana Czesława Wilińskiego, który niegdyś zamieszkiwał w Choceniu. 

Czytaj więcej...