Choceńscy radni zgodzili się nieodpłatnie przekazać działkę budowlaną stowarzyszeniu "Oligo"

https://www.chocen.pl/aktualnosci/archiwum/8-aktualnosci/433-chocescy-radni-zgodzili-si-nieodpatnie-przekaza-dziak-budowlan-stowarzyszeniu-qoligoq.html
Jest szansa, że w Choceniu powstanie pierwszy na terenie byłego województwa włocławskiego [...]

Jest szansa, że w Choceniu powstanie pierwszy na terenie byłego województwa włocławskiego Zakład Aktywności Zawodowej dla niepełnosprawnych mieszkańców.

Plany budowy takiego ośrodka ma włocławskie stowarzyszenie "Oligo". Jak wyjaśnia Iwona Kotuła, przewodnicząca zarządu tej organizacji pożytku publicznego istnieje pilna potrzeba stworzenia takiej placówki.

- Niepełnosprawne dzieci dopóki się uczą, mają kontakt z rówieśnikami i swoje grono znajomych - tłumaczy Iwona Kotuła. - Niestety, po ukończeniu dwudziestego czwartego roku życia, kiedy kończą szkołę, większość czasu spędzają w swoich domach. To dla niech bardzo niekorzystne. Niestety, dwa włocławskie warsztaty terapii zajęciowej to zbyt mało, żeby mogło się to zmienić.

Członkowie stowarzyszenia "Oligo" sądzą, że najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej. Maria Krasucka, wicedyrektor włocławskiego Zespołu Szkół nr 3, w którym uczą się dzieci niepełnosprawne, odwiedziła takie placówki w: Bydgoszczy, Lisewie, Brodnicy, Białych Błotach i Wąbrzeźnie. Niepełnosprawni w tych ZAZ-ach spędzają, w zależności od potrzeb, od kilku do nawet dwudziestu czterech godzin na dobę. - Przy tych placówkach tworzy się domy opieki - wyjaśnia przewodnicząca zarządu "Oligo". - Znajdują tu dach nad głową przede wszystkim ci niepełnosprawni, którymi nie ma się kto opiekować, na przykład z powodu śmierci ich rodziców.

Stowarzyszenie długo szukało odpowiedniego miejsca na budowę placówki. W końcu znalazło odpowiednią działkę w gminie Choceń. Jak mówi Maria Krasucka, która na sesji rady Gminy gościła nie tylko jako wicedyrektor ZS nr 3, ale również reprezentant projektu realizowanego z unijnego programu "Kapitał Ludzki", przy pracy nad takimi inicjatywami bardzo ważne jest wsparcie wielu ludzi.

Samorządowcy z Chocenia nie mieli w tym przypadku wątpliwości, że warto go udzielić. Jednomyślnie przyjęli na sesji Rady Gminy uchwałę mówiącą o przekazaniu działki budowlanej stowarzyszeniu "Oligo". Na tej nieruchomości położonej przy ulicy Bukowej ma powstać ZAZ z hostelem dla niepełnosprawnych.

Powrót

Polecane artykuły:


Kostka brukowa na sprzedaż

Budując nowe ulice demontujemy starą kostkę brukową. Obecnie taka sytuacja ma miejsce na ulicy Św. Antoniego w Czerniewicach. Planujemy odzyskać około 700 m2 kostki. Niniejszym wystawiamy ją n [...]

Lista osób na zakup kostki betonowej drobnowymiarowej z rozbiórki chodników w Czerniewicach i Olganowie - wg kolejności zgłoszeń.

Dorsz Anna - Wilkowice - 100 m2 Pawłowska Wiktoria - Choceń- 100 m2 Chudziński Kryspin - Krukowo – 90 m2 Kruczkowski Janusz - Niemojewo – 80 m2 Dobiecki Jakub - Lutobórz – 12 m2 Bili [...]