poniedziałek, 04 grudzień 2017

Dni dawcy szpiku

https://www.chocen.pl/informator/kalendarz-wydarzen/4478-dni-dawcy-szpiku.html
100%auto
W dniach 9 i 10 grudnia organizujemy akcję rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych [...] W dniach 9 i 10 grudnia organizujemy akcję rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych. Robimy to specjalnie dla Ciebie abyś i Ty mógł komuś uratować życie! Przyjdź i zarejestruj się jako potencjalny Dawca komórek macierzystych! Dołącz do nas. Uratuj komuś życie!

Spotkasz nas:
9 grudnia, godz. 10.00 - 16.00, Hala sportowa GOSiR, ul. Sikorskiego 12 (w czasie Turnieju Charytatywnego)
10 grudnia, godz. 10.00 - 16.00, Choceńskie Centrum Kultury - Biblioteka, ul. 3 maja 29 (w czasie Jarmarku Bożonarodzeniowego)

Akcję współorganizują: Urząd Gminy w Choceniu, Hufiec ZHP Powiatu Włocławskiego, Choceńskie Centrum Kultury-Biblioteka, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Choceniu.

Popierają i wspomagają wydarzenie: OSP Choceń, Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Choceniu.
GTS Unia Choceń. Zapraszamy inne jednostki, stowarzyszenia, koła gospodyń, mundurowych do wsparcia wydarzenia ale i wszystkich mieszkańców naszej gminy.

Koordynatorem wydarzenia jest Piotr Jankowski, w razie pytań lub wątpliwości polecamy kontakt telefoniczny (723 256 445) lub elektroniczny Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Kto może zostać dawcą?
- każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia
- ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi)

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:
- przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
- pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
- wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.
Pamiętaj zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL!
Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak Pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi.
Jakie są metody pobrania?
- pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków)
- pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków)

PAMIĘTAJ, ŻE POBRANIE SZPIKU KOSTNEGO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z KRĘGOSŁUPEM!
Więcej informacji znajdziesz na www.dkms.pl

Powrót

Polecane artykuły:


Umowa na dofinansowanie odnowy przestrzeni publicznej

Zadanie pn. ”Odnowa przestrzeni publicznej na terenie Gminy Choceń” zostało wybrane do dofinansowania. Wójt gminy wraz ze Skarbnikiem podpisali umowę na dofinansowanie inwestycji. Projekt obej [...]

Konkurs KRUS

Po raz szósty Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników do udziału w kursie e-learningowym „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, który w nowoczesnej form [...]