poniedziałek, 06 sierpień 2018

Zaproszenie na 160-lecie Szkoły w Śmiłowicach

https://www.chocen.pl/urzad-gminy/jednostki-organizacyjne/placowki-oswiatowe/48-smilowice/4909-zaproszenie-na-160-lecie-szkoly-w-smilowicach.html
W bieżącym roku przypada 160 - lecie szkoły oraz 110 – lecie pobudowania pierwszego murowanego [...] W bieżącym roku przypada 160 - lecie szkoły oraz 110 – lecie pobudowania pierwszego murowanego budynku szkoły w Śmiłowicach. Dzięki pomocy Pana Wójta Romana Nowakowskiego i Rady Gminy w Choceniu w czasie przerwy wakacyjnej zostaje przebudowane wejście główne do budynku i położona termoizolacja frontowej części budynku szkolnego. Z tej też okazji dyrekcja i grono pedagogiczne przygotowuje uroczystości 160 - lecia, które odbędą się 12 i 13 października 2018 r. Planowane w tych dniach jest szereg imprez m.in. koncerty i występy uczniów i absolwentów oraz spotkanie nauczycieli, emerytów, absolwentów szkoły i władz samorządowych.

Trochę historii
Udokumentowane początki szkoły w Śmiłowicach sięgają lat  20 - tych XIX wieku, jednak dopiero z lat 60 - tych XIX wieku posiadamy świadectwa uczęszczających do szkoły uczniów. Wtedy to funkcjonowała zaborowa szkoła gminna mieszcząca się w jednej izbie drewnianego budynku. Zajęcia szkolne odbywały się tylko w okresie jesienno - zimowym.
W maju 1908 roku z inicjatywy ówczesnego wójta Gminy Śmiłowice Stasiaka społeczeństwo Śmiłowic zbudowało murowany, czteroklasowy budynek,  w którym lekcje prowadzone są do dziś. W latach międzywojennych w roku 1927 i powojennych w roku 1956 budynek ten rozbudowano do stanu obecnego. W latach 90 - tych powstały sanitariaty i kotłownia olejowa a w roku 2014 wyremontowano poddasze i wymieniono dach. W ciągu 160 lat działalności szkołę ukończyło kilka tysięcy absolwentów.

Dzień dzisiejszy
Dziś podobnie jak większość szkół wiejskich w Polsce, Śmiłowice borykają  się z wieloma problemami. Najważniejszym z nich jest stały spadek liczebności uczniów. W roku szkolnym 2017/18 do szkoły uczęszczało ich tylko 77. Od nowego roku w 8 - klasowej szkole podstawowej będzie się uczyć 88 uczniów i pracować 18 nauczycieli i dwóch pracowników obsługi.

Szkoła pomimo swojego wieku stara się zapewnić uczniom nowoczesne warunki nauki i wypoczynku. Uczniowie korzystają z dojazdów do i ze szkoły, obiadów przywożonych z Chocenia, szklanki mleka i owoców w szkole. Mają do dyspozycji 6 sal lekcyjnych wyposażonych w tablice internetowe, pracownię komputerową, placu zabaw i kompleks nowoczesnych boisk oddanych do użytku w roku 2014 ze środków unijnych. Szkoła dysponuje właściwie przygotowaną kadrą pedagogiczną. Uczniowie objęci są pomocą psychologiczno - pedagogiczną. Po lekcjach uczestniczą w zajęciach:  sportowych, muzycznych i przedmiotowych. Organizowane są liczne rajdy, wycieczki i zawody sportowe.

W szkole aktywnie działa klub sportowy LUKS Tajfun. Śmiłowice. W czasie wakacji i ferii organizowane są półkolonie prowadzone społecznie przez nauczycieli. Szkoła blisko współpracuje z wieloma organizacjami i instytucjami m.in. z CCKi B w Choceniu, ZHP Hufiec Włocławek,  Świetlicą „Oratorium”, klubem Vectra we Włocławku, Galerią Sztuki Współczesnej, i wielu innymi. Uczniowie aktywnie uczestniczą w akcjach: „Góra grosza”, „Pamiętam o Tobie św. Mikołaj i ja”, „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”. Szkoła organizuje wiele konkursów szkolnych, gminnych oraz międzyszkolnych m.in.: „Turniej Gwiazdkowy w tenisie stołowym”, „Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Dyrektora Szkoły”, „ Wiosenny Turniej Piłkarski”, „Rajd Szlakiem pamięci bitwy nad Bzurą 1939 ” oraz „Międzyszkolny Konkurs Poetycki  im. Leona Stankiewicza” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z całego regionu.

Do kalendarza imprez na stałe wpisały się „Biegi po Parku”, na które zapraszani są znani polscy sportowcy, Mistrzowie Polski i medaliści olimpijscy.

Uczniowie naszej szkoły odnoszą liczne sukcesy. W ostatnich latach  szczególny nacisk położony został na rozwój talentów muzycznych, plastycznych, aktorskich i sportowych. Informacje o naszej szkole możemy na bieżąco śledzić na stronach www.chocen.pl, smiłowice.pl, „Wiadomości Choceńskich” i na www.facebook.com/Szkoła-Podstawowa-w-Śmiłowicach.

 

Plan obchodów 160 - lecia szkoły i 110 - lecia budynku


Piątek - 12 października 2018 r.

09.00 - Uroczysta msza św. w intencji społeczności szkoły w kościele parafialnym p.w. św. Bartłomieja inaugurująca uroczystości rocznicowe
10.00 – Uroczysta akademia z okazji 160 – lecia szkoły (remiza OSP w Śmiłowicach)
12.00 - Otwarcie wystawy fotograficznej „ Szkoła w obiektywie 1920 - 2018” ( Budynek Szkoły Podstawowej w Śmiłowicach) .
12.30 - Poczęstunek dla zaproszonych gości
12.30 - 16.00 - Zwiedzanie szkoły 18.30 - Wieczór wspomnień. Spotkanie absolwentów przy kawie i herbacie ( remiza OSP)

 

Sobota - 13 października 2018 r.

10.00 - Złożenie kwiatów na grobach nauczycieli pochowanych na miejscowym cmentarzu parafialnym w Śmiłowicach
11.00 - 15.00 - Spotkania absolwentów w salach lekcyjnych. Turniej gier planszowych. Turnieje i gry sportowe. Foto-budka. Loteria fantowa. Kącik kawowy.
19.00 - Impreza taneczna do białego rana dla absolwentów w remizie OSP

Na imprezę już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli czynnych i emerytów, absolwentów naszej szkoły, uczniów, rodziców, mieszkańców naszej gminy i zaproszonych gości.
Na wszystkich absolwentów przygotowane będą okolicznościowe upominki m.in płyta CD ze zdjęciami i materiałami przygotowanymi z okazji 160 - lecia szkoły.

Kontakt z organizatorami i wszelkie pytania prosimy kierować na adres: Szkoła Podstawowa w Śmiłowicach, ŚMIŁOWICE 98, 87 - 850 Choceń i Tel. 54 284 51 86 lub 608576277.

 

Dyrektor szkoły w Śmiłowicach
Sławomir Gwardecki


Powrót

Polecane artykuły:


Wycieczka do Poznania

Wielką radość sprawiło nam rozstrzygnięcie Konkursu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dla sołtysów, sołectw województwa kujawsko-pomorskiego na najlepsze upamiętnienie w 2022 r. Narodowego Świ [...]