wtorek, 29 marzec 2022

Światowy Tydzień Mózgu w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Choceniu

https://www.chocen.pl/urzad-gminy/jednostki-organizacyjne/placowki-oswiatowe/49-chocen/7125-swiatowy-tydzien-mozgu-w-szkole-podstawowej-im-janusza-korczaka-w-choceniu.html
ŚWIATOWY TYDZIEŃ MÓZGU – DZIEŃ 1 - 21 marca 2022r. NIEBIESKI PONIEDZIAŁEK – Mózgowy [...]

ŚWIATOWY TYDZIEŃ MÓZGU – DZIEŃ 1 - 21 marca 2022r.

NIEBIESKI PONIEDZIAŁEK – Mózgowy zawrót głowy i dzień bez plecaka

Uczniowie, korzystając z pierwszego dnia kalendarzowej wiosny oraz pięknej pogody, poczuli wiatr we włosach podczas kolorowania placu koło budynku szkoły. Rysunki oraz napisy ozdobiły wejście do budy, dając przedsmak nadchodzących cieplejszych i radośniejszych dni. Ponadto sama Pani Wiosna odwiedziła uczniów, sprawdzając ich wiedze z zakresu budzącej się do życia pory roku oraz osładzając początek tygodnia cukierkami.

Dla odmiany, uczniowie porzucili tego dnia tradycję dźwigania ze sobą wypchanych po brzegi plecaków. Zastąpili je najróżniejszymi wymyślnymi gadżetami, urządzeniami, opakowaniami i rzeczami codziennego użytku, które w kontekście transportu podręczników i przyborów szkolnych zyskały nowe, niestandardowe dla siebie zastosowanie.

Zdjęcia pod linkiem: https://spchocen.edupage.org/news/#photos:album:1412

ŚWIATOWY TYDZIEŃ MÓZGU – DZIEŃ 2

22 marca 2022r.

BIAŁY WTOREK – Sport to zdrowie

Jak wiadomo, najlepszym odpoczynkiem dla mózgu jest aktywność fizyczna. Uczniowie zatańczyli na szkolnym korytarzu ulubioną belgijkę. W czasie przerw można było usłyszeć muzykę, która odrywała nas od szkolnej rzeczywistości.

Sportem dla mózgu jest natomiast jego wytężenie, główkowanie, kombinowanie… W świetlicy szkolnej miały dziś miejsce pierwsze rozgrywki turnieju szachowego i warcabowego.

Miło widzieć, jakim zainteresowaniem uczniów cieszą się przygotowane dla nich atrakcje!

Zdjęcia pod linkiem: https://spchocen.edupage.org/news/#photos:album:1414

ŚWIATOWY TYDZIEŃ MÓZGU – DZIEŃ 3

23 marca 2022r.

ŻÓŁTA ŚRODA – Integracja

Dzień upłynął pod znakiem przede wszystkim gier i zabaw. W świetlicy rozpoczął się turniej gry w Uno. Rozgrywano także ciąg dalszy turniejów szachowego i warcabowego. Po zaciętej walce intelektualnej, udało się w systemie rozgrywek „każdy z każdym” wyłonić pierwszych zwycięzców. Ogłoszenie zwycięzców oraz wręczenie nagród nastąpi w ostatnim dniu Tygodnia Mózgu – w piątek.

Członkowie Samorządu Uczniowskiego w czasie przerw odwiedzali dzieci z klas I – III, organizując im czas przy rozwiązywaniu zagadek i łamigłówek. Był to nie tylko fantastyczny sposób na rozruszanie szarych komórek, ale także na zacieśnienie kontaktów między „maluchami” a „starszakami”.

Ponadto nasi milusińscy, korzystając ze wspaniałej pogody, kontynuowali ozdabianie przyszkolnego terenu kolorami budzącej się do życia wiosny…

Zdjęcia pod linkiem: https://spchocen.edupage.org/news/#photos:album:1417

ŚWIATOWY TYDZIEŃ MÓZGU – DZIEŃ 4

24 marca 2022r.

CZERWONY CZWARTEK – Kosmiczny odpoczynek

Bambosze, piżamy, podusie, kocyki, leżaki i… leniuchowe szaleństwo!  Na dolnym oraz górnym korytarzu ułożono materace oraz pojawiły się wszelkiego rodzaju uprzyjemniacze lenistwa. Uczniowie zaopatrzeni w swoje ulubione „nocne kreacje”, kapciuszki, jasie, i kocysie odpoczywali w trakcie przerw od wysilających umysł zajęć lekcyjnych. Na okrągło czas umilała „leniwcom” muzyka relaksacyjna.

Zero stresu i sto procent relaksu – takie czwartki w szkole bez wątpienia też są potrzebne!

W świetlicy szkolnej wyłoniono laureatów turnieju gry w Uno. Swoje rozgrywki ciągnęli też szachiści i warcabiści. Ostateczne wyniki dwóch ostatnich turniejów rozstrzygną się ostatniego dnia Tygodnia Mózgu, tuż przed wręczeniem nagród ze wszystkich kategorii.

Zdjęcia pod linkiem: https://spchocen.edupage.org/news/#photos:album:1416

ŚWIATOWY TYDZIEŃ MÓZGU – DZIEŃ 5

25 marca 2022r.

ZIELONY PIĄTEK – Dieta dla mózgu

Dzień poświęcony został rozruszaniu szarych komórek. Głównie w trakcie przerw odbywała się gimnastyka mózgu. Uczniom starszym i młodszym zaoferowano rozwiązywanie najróżniejszego rodzaju zagadek, łamigłówek logicznych i matematycznych, krzyżówek, rebusów...

Dokończone zostały rozgrywki turnieju warcabowego i szachowego. Wyłoniono zwycięzców.

PODSUMOWANIE

„Wszystko, tylko nie plecak”

W poniedziałkowej „paradzie niezwykłych tornistrów” Samorząd Uczniowski docenił te najbardziej niezwykłe i niesamowite pomysły. Za ruszenie głową i obudzenie swojej wyobraźni nagrodzeni zostali:

 • Roksana Kinasiewicz (kl. 4a) – wózek dziecięcy,
 • Bartek Zając (kl. 4b) – pudełko po butach,
 • Jaś Andrzejewski (kl. 5a) – walizka do narzędzi,
 • Michalina Filipiak (kl. 5b) – kij-włóczykij,
 • Filip Zima (kl. 6) – konewka,
 • Mateusz Skibiński (kl. 7a) – kosz,
 • Martyna Betka (kl. 7b) – grill,
 • Kamil Boniecki (kl. 8a) – poszewka do poduszki,
 • Michał Betka (kl. 8b) – reklamówka.

Nagrodę specjalną za „opakowanie” na książki otrzymała od Pani Dyrektor Martyna Betka!


Turniej szachowy

Turniej rozgrywany był w systemie „każdy z każdym”. Kolejne miejsca na podium zajęli:

 • miejsce I – Marcel Więcławski (kl. 5a)
 • miejsce II – Jan Żelski (kl. 5b)
 • miejsce III – Lena Ćwiklińska (4a)

Turniej warcabowy

Turniej rozgrywany był w systemie „każdy z każdym”. Kolejne miejsca w swoich kategoriach zajęli:

- grupa graczy młodszych:

 • miejsce I – Wiktor Grochowina (kl. 3a)
 • miejsce II – Kacper Wiliński (kl. 3a)
 • miejsce III (ex aequo) – Alan Mikołajczyk (kl. 2b), Jakub Komorowski (kl. 1b), Fabian Michalski (kl.3a)

- grupa graczy starszych:

 • miejsce I – Jan Żelski (kl. 5b)
 • miejsce II – Gracjan Waliszewski (kl. 4b)
 • miejsce II – Eryk Laskowski (kl. 7b)

Turniej UNO

Rozgrywki kartami UNO cieszyły się największym zainteresowaniem graczy, bowiem uczestniczyło w nich aż 24 zawodników. W tym turnieju laureatami zostali:

 • miejsce I – Adam Górski (kl. 7b)
 • miejsce II – Dominik Woźnica (kl. 4a)
 • miejsce III (ex aequo): Martyna Pawłowska (kl. 7b), Olivier Warczakoski (kl. 5a)

Konkurs „Niezwykłe mózgi nauczycieli”

Zadaniem konkursowym było przedstawienie dowolną techniką mózgu wybranego przez siebie nauczyciela. Uczniowie – baczni obserwatorzy – złożyli bardzo ciekawe prace, obrazujące, co ich zdaniem naszym belfrom w głowach siedzi… W konkursie wyróżnili się:

 • miejsce I – Zuzia Baranowska (kl. 7b) – mózg p. Julii Słowińskiej
 • miejsce II – L ena Mularska (kl. 1b) – mózg p. Joanny Podlaskiej
 • miejsce III – Szymon Woźniak (kl. 5b) - mózg p. Eweliny Mostowskiej

Można tutaj z całą pewnością dodać, że nauczyciele byli pozytywnie poruszeni tym, co odkryto w ich głowach ;)

Najaktywniejsi

Doceniono klasy najbardziej zaangażowane we wszystkie konkursy. Otrzymały one dla siebie gry logiczne: szachy (klasy 1b i 3a) oraz karty UNO (klasy 4a, 4b, 5a, 5b i 7b).

Na koniec

Tydzień Mózgu z pewnością rozwinął zamiłowanie do gier logicznych, łamigłówek, rebusów i innych form aktywności mózgu. Pokazał również, że higiena mózgu polega nie tylko na wytężonym myśleniu, ale także na relaksie i odpoczynku. Kluczem do skutecznego użytkowania tego organu jest znalezienie swojej własnej równowagi między uczeniem, logicznym rozumowaniem na bazie zdobytej wiedzy oraz efektywnym odpoczynkiem.

Nieoficjalnie pragniemy dodać, że ze względu na duże zainteresowanie potyczkami logicznymi planowane jest  powtórzenie turniejów jeszcze w tym roku szkolnym :)

Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie Tygodnia Mózgu w naszej Szkole – Zespół Profilaktyki, Zespół Świetlicowy, opiekunowie Samorządu Uczniowskiego, Rada i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

Dziękujemy i GRATULUJEMY wszystkim uczniom, którzy „ruszyli głową” i aktywnie zaangażowali się w każdego rodzaju zabawę, rozgrywki i inne aktywności odbywające się w ciągu całego tygodnia! Jesteście najlepsi!!!

Zdjęcia pod linkiem: https://spchocen.edupage.org/news/#photos:album:1419

[Samorząd Uczniowski]

 

Powrót

Polecane artykuły:


INFORMACJA

Dnia 31 maja 2024 r. (piątek) Urząd Gminy Choceń będzie czynny do godziny 12:00Kasa do godziny 11:40 Za utrudnienia przepraszamy [...]

Informacja o wynikach konkursu poetyckiego

W imieniu organizatorów Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego im . Leona Stankiewicza w Śmiłowicach: Szkoły Podstawowej im. Anny Wajcowicz w Śmiłowicach i Stowarzyszenia dla Rozwoju Gminy Choce [...]