Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: [ROOT]/images/slochocen/ukryte-mogily-10-2017.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/slochocen/ukryte-mogily-10-2017
piątek, 27 październik 2017

„POSZUKIWANIE UKRYTYCH MOGIŁ ŻOŁNIERZY ANTYKOMUNISTYCZNEGO PODZIEMIA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO”

https://www.chocen.pl/urzad-gminy/jednostki-organizacyjne/placowki-oswiatowe/51-liceum-w-choceniu/4399-poszukiwanie-ukrytych-mogil-zolnierzy-antykomunistycznego-podziemia-niepodleglosciowego.html
Dnia 19 października 2017r. gościem Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Kardynała Stefa [...] Dnia 19 października 2017r. gościem Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Społecznej Branżowej Szkoły I Stopnia im. Adama Mickiewicza w Choceniu był Pan Wojciech Łuczak – Prezes Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Głównym celem działalności Fundacji jest podejmowanie akcji mających na celu przyczynić się do godnego upamiętnienia bohaterów i krzewienia niezłomnych, patriotycznych postaw. Symbolem bohaterstwa byli Polscy Żołnierze, walczący z komunistycznym najeźdźcą tacy jak, mjr. Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka". Jednym z najważniejszych wydarzeń jest organizacja corocznej Kwesty na Ekshumację i Identyfikację Żołnierzy Wyklętych. Odbywa się ona 1 marca w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych oraz 1 listopada w Dniu Wszystkich Świętych, na cmentarzach całej Polski.

W akcję angażuje się ponad tysiąc dwustu wolontariuszy z osiemdziesięciu miast Polski. Włączając się w kwestę można konkretnie pomóc działaniom poszukiwawczym, ekshumacyjnym oraz identyfikacyjnym prowadzonym przez Fundację Niezłomni. Każdy z odnalezionych Żołnierzy Wyklętych, żegnany jest z honorami podczas uroczystego pogrzebu. Młodzież przybyłą na spotkanie, w tematykę wprowadziła pani dyrektor Tamara Mikołajczak. Następnie Pan Łuczak wygłosił prelekcję na temat „Poszukiwanie ukrytych mogił żołnierzy antykomunistycznego podziemia Niepodległościowego”. Uczestnicy prelekcji mieli okazję wzbogacić swoje wiadomości m.in.
o miejscach i wydarzeniach związanych z aktywnością podziemia niepodległościowego. Młodzież z zainteresowaniem i dużą ciekawością wysłuchała wykładu, gdyż nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne jest przekazywanie wiedzy o najnowszej historii Polski, o tym jak społeczeństwo odkrywa i przywraca do zbiorowej świadomości historie bohaterów polskiego podziemia. Serdecznie dziękujemy Panu Wojciechowi Łuczakowi za poświęcony nam czas i ciekawe informacje.
{gallery}slochocen/ukryte-mogily-10-2017{/gallery}

Powrót

Polecane artykuły:


Renowacja zabytku

Jesteśmy w trakcie renowacji obiektu zabytkowego w Choceniu przy ul. Sikorskiego 12 (budynku Urzędu Gminy). Zakres prac przewidziany do realizacji: - termomodernizacja ścian zewnętrznych, dach [...]

VI Międzygminny Konkurs Piosenki Wiosennej w Choceniu

W piątek 10 maja 2024r. odbył się już VI Międzygminny Konkurs Piosenki Wiosennej w Choceniu, którego organizatorem było nasze przedszkole. Fundatorem nagród było nasze przedszkole oraz Urzą [...]