wtorek, 16 maj 2017

MANEWRY RATOWICZE

https://www.chocen.pl/8-aktualnosci/4061-manewry-ratowicze.html
W dniach 22-23.04.2017 roku w gminie Chełmża odbyły się I Wojewódzkie Manewry Ratownicze „ZAL [...] W dniach 22-23.04.2017 roku w gminie Chełmża odbyły się I Wojewódzkie Manewry Ratownicze „ZALESIE 2017”. W tegorocznej edycji udział wzięły zastępy ratowników, w skład których weszli mundurowi PSP, Miejskiej Straży, OSP, pracownicy WOPR i młodzież szkolna, w tym klasy mundurowe. Szkołę reprezentowały dziewczyny w składzie: Kamila Antoniewicz (kapitan drużyny), Daria Proszkiewicz, Sandra Stelmachowska oraz Małgorzata Rysio. OSP Śmiłowice reprezentowali: Michał Stokfisz (kapitan), Michał Bagiński, Adam Wołyniak oraz Piotr Bińkowski

Manewry ratownicze w Zalesiu odbyły się po raz pierwszy. Celem przeprowadzonych zawodów było doskonalenie procedur kwalifikowanej pierwszej pomocy, pracy w zespole jak również współdziałania ze służbami medycznymi. Uczestnicy manewrów mieli okazję przećwiczyć postępowanie z osobami poszkodowanymi w różnych sytuacjach jak wypadek samochodowy, motocyklowy, poszkodowany z raną kłutą czy utratą kończyny. Na pewno było to kolejne bardzo dobre doświadczenie uczestników manewrów, którzy tym sposobem nabyli wiele potrzebnych w życiu umiejętności, które sprowadzają się do jednego – mogą ratować życie drugiemu człowiekowi. Po zakończeniu każdego symulowanego zdarzenia, sędziowie omówili działania ratowników, zwracali uwagę na popełnione błędy i dokonali oceny zastępów.

Łącznie w manewrach rywalizowało ze sobą 10 drużyn profesjonalistów oraz
8 drużyn młodzieży szkolnej. Każda z drużyn składała się z czterech osób, które miały za zadanie zaprezentowanie swojej wiedzy teoretycznej i praktycznej podczas 9 scenek pozorowanych przez młodzież z Liceum Salezjańskiego w Solcu Kujawskim.

Manewry odbyły się na terenie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego w Zalesiu. Zawodnicy, których gościli organizatorzy z Gminy Chełmża zjechali niemalże z całego województwa. Miejscowości, z których dotarli na manewry to m.in.: Wronie, Tuchola, Szubin, Głuchowo, Toruń, Choceń, Bysław, Solec Kujawski, Kończewice czy Kuczwały. Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki, Prezes ZOG OSP dh Franciszek Piróg i Prezes OSP Grzegorz dh Michał Koszela. Patronat honorowy nad imprezą objął Wojewoda Kujawsko-Pomorski.

Nasze drużyny od samego początku narzuciły bardzo wysoki poziom. Na każdej niemal scence zbierały prawie maksymalne oceny od sędziów, którzy byli bardzo zaskoczeni wysokim poziomem wiedzy praktycznej i teoretycznej z zakresu pierwszej pomocy. Wszystko to nie było by możliwe, gdyby nie ogromne zaangażowanie w przygotowanie naszej młodzieży przez pana Łukasza Bińkowskiego – ratownika medycznego, który systematycznie prowadzi zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej. Występ naszych drużyn okazał się wielkim sukcesem. Podczas bowiem uroczystej gali podsumowującej zmagania wszystkich zawodników okazało się, że nasza reprezentacja liceum zajęła bardzo dobre II miejsce. Tym samym została wice mistrzem województwa kujawsko – pomorskiego w I Manewrach Ratowniczych 2017, drużyna OSP znalazła się tuż za podium do którego zabrakło bardzo niewiele.

Zwycięzcy w kategorii młodzieżowej to: 

I miejsce - Zespół Szkół we Wroniu, 

II miejsce – Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Kardynała Stefana         Wyszyńskiego w Choceniu,

III miejsce – Gimnazjum im ks. Piotra Sosnowskiego w Bysławiu.

Zwycięskie puchary w kategorii profesjonaliści trafiły do drużyn: 

I miejsce – OSP Wąbrzeźno,

II miejsce – OSP w Szubinie,

III miejsce – OSP w Solcu Kujawskim.

Puchar OPEN ufundowany przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego trafił do wspólnej drużyny Straży Miejskiej w Toruniu i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Toruniu. 

Powrót

Polecane artykuły:


Choceń w rytmie disco

W niedzielę 10 czerwca 2018 r., w Choceniu bawiliśmy się podczas energetycznej imprezy w niepowtarzalnym klimacie muzyki tanecznej. Na boisku sportowym w Choceniu zaprezentowały się dzieci i mło [...]

Konferencja prasowa

Dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, odbyła się konferencja prasowa z udziałem  Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, Poseł na Sejm RP dr Joanny Bor [...]