wtorek, 29 sierpień 2017

Uroczyste przekazanie ciężkich pojazdów pożarniczych

https://www.chocen.pl/8-aktualnosci/4280-uroczyste-przekazanie-ciezkich-pojazdow-pozarniczych.html
W dniu 25 sierpnia br. przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego  w Toruniu odbyło się uroczy [...] W dniu 25 sierpnia br. przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego  w Toruniu odbyło się uroczyste przekazanie ciężkich pojazdów pożarniczych  zakupionych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach projektu  „Nowoczesne służby ratownicze – zakup pojazdów dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – etap I”.  Wśród siedmiu pojazdów pożarniczych  znalazł się również samochód dla OSP Śmiłowice.


Na wyposażenie jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w województwie kujawsko-pomorskim trafiło siedem ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, zakupionych dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego. Część tego sprzętu przeszła chrzest bojowy podczas akcji usuwania skutków sierpniowych nawałnic. Oficjalnie sprzęt przekazano strażakom podczas uroczystości przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu w dniu 25 sierpnia 2017 roku

- To kolejne wsparcie samorządu województwa dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Sprzęt jest niezbędny do prowadzenia profesjonalnych akcji ratunkowych. Ostatnie nawałnice potwierdzają, że może być potrzebny w każdej chwili. W naszym regionie nie brakuje wspaniałych strażaków, którzy niosą pomoc bezinteresownie, organizują się w strukturach ochotniczych i współpracują na partnerskich zasadach z Państwową Strażą Pożarną. Dziś spotkaliśmy się, by powiedzieć im „dziękuję” i przypomnieć, że mogą liczyć na naszą pomoc – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 do służby w formacjach ochotniczych straży pożarnych wejdzie w tym roku 13 nowoczesnych pojazdów. Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP zakupił sprzęt w ramach dwuetapowego projektu „Nowoczesne służby ratownicze – zakup pojazdów dla jednostek OSP”.

W ramach kończącego się pierwszego etapu przedsięwzięcia nowoczesne, świetnie wyposażone wozy typu GCBA (ciężki samochód gaśniczy ze zbiornikiem wodnym i autopompą) otrzymało siedem jednostek z regionu w tym:

• OSP Śmiłowice (Powiat Włocławski, Gmina Choceń),

Wartość każdego samochodu to około 900 tysięcy złotych. Wszystkie wyposażone są w napęd na obie osie i czterodrzwiowe kabiny przystosowane do przewozu 6 strażaków. W kabinie zainstalowany jest radiotelefon, a z przodu wyciągarka elektryczna o uciągu 7 ton. Nadwozie pożarnicze wyposażono w skrytki sprzętowe zamykane aluminiowymi żaluzjami. Zbiornik wody ma pojemność 5000 l, a zbiornik środka pianotwórczego 500 l. Wozy mają też wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia z wężem o długości 60 m, a na dachu działko wodno-pianowe. Maksymalna wydajność pompy to 3200 l/min. Ponadto w zabudowie zamontowany jest maszt oświetleniowy wysuwany pneumatycznie. Wozy wyposażono też w agregat prądotwórczy o mocy 6 kW. Całkowity koszt tego etapu projektu to 6,5 miliona złotych, a wartość dofinansowania w ramach naszego RPO wynosi 4,2 miliona złotych.

W uroczystości przekazania sprzętu wzięli udział Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Piotr Całbecki, Wicemarszałek Pan Dariusz Kurzawa, prezes oddziału wojewódzkiego Związku OSP RP Pan Zdzisław Dąbrowski, przedstawiciele państwowej i ochotniczych straży pożarnych, druhowie z jednostek do których trafiły samochody. Starostę Włocławskiego reprezentował Pan Adam Ciesielski. Samorząd Gminy Choceń reprezentował Pan Roman Nowakowski Wójt Gminy Choceń. Samorząd Gminy Choceń dofinansował zakup samochodu w kwocie 350 tyś zł. Sprzęt poświęcił kapelan strażaków z Województwa Kujawsko-Pomorskiego ksiądz Mariusz Stasiak. Drugą częścią uroczystości była konferencja podsumowująca realizację projektu w strażackim centrum szkoleniowym w Łubiance.(autor zdjęcia*/Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego).
Przekazanie samochodów strażackich OSP fot. Mikołaj Kuras/ Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko - Pomorskiego

Powrót

Polecane artykuły:


INFORMACJA

Dnia 31 maja 2024 r. (piątek) Urząd Gminy Choceń będzie czynny do godziny 12:00Kasa do godziny 11:40 Za utrudnienia przepraszamy [...]