poniedziałek, 11 wrzesień 2017

DOŻYNKI 2017

https://www.chocen.pl/8-aktualnosci/4305-dozynki-2017.html
Po ścięciu ostatnich kłosów zboża obchodzone jest uroczyste święto plonów, obrzędowe zakoń [...] Po ścięciu ostatnich kłosów zboża obchodzone jest uroczyste święto plonów, obrzędowe zakończenie zbioru płodów ziemi. Gminno – parafialne dziękczynienie za zebrane plony odbyło się w tym roku 10 września w Śmiłowicach. Barwnym korowodem wszystkie delegacje z wieńcami przy akompaniamencie Orkiestry Dętej ze Śmiłowic alejkami parku w Śmiłowicach udały się na miejsce, gdzie rozpoczęło się misterium symbolicznego przekazania tegorocznych plonów Władzom Gminy przez Starostów Dożynek Panią Jolantę Bącela z Bodzanówka i Pana Grzegorza Szulczewskiego ze Skibic. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji rolników celebrowana przez ks. Krystiana Michalaka i ks. Tomasza Króla.

Do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy przystąpiło aż osiem wieńców: KGW ze Śmiłowic, KGW z Wichrowic, sołectwa Nakonowo Stare, KGW „Niezapominajka” ze Szczutkowa, Sołectwa Olganowo, Sołectwa Lutobórz, przygotowany przez Zespół Śmiłowiónki oraz Gminy Choceń. Komisja stanęła przed nie lada dylematem, ponieważ wszystkie wieńce prezentowały się znakomicie. Ostatecznie zwyciężył wieniec przygotowany przez KGW Śmiłowice. Każdy wieniec to symbol ogromnego trudu i poświęcenia rolnika, aby chleba nie zabrakło żadnej rodzinie.

Gospodarz Gminy podziękował rolnikom, a starostowie tegorocznych dożynek częstowali chlebem zebranych mieszkańców. W uroczystościach uczestniczyli rolnicy z terenu gminy Choceń, zaproszeni goście, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, duchowni, grupy wieńcowe, zespoły i grupy artystyczne oraz mieszkańcy z terenu gminy i powiatu.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Sławomir Kopyść Członek Zarządu Województwa, Marek Jaskulski Wicestarosta Włocławski, Stanisław Adamczyk Wójt Gminy Kowal, Marek Klimkiewicz Wójt Gminy Boniewo, Adam Ciesielski Przewodniczący Rady Gminy Boniewo, mjr Stanisław Dykowski Zastępca Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień, Andrzej Spychalski pełnomocnik PIS na powiat włocławski. Wójt Gminy Roman Nowakowski i zaproszeni goście podkreślali w swoich wystąpieniach ciężką pracę rolnika, trudną sytuację na rynkach artykułów rolnych, jak i anomalie pogodowe powodujące olbrzymie straty w uprawach.

Podczas dożynek wręczono odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”. W tym roku odznakę honorową zasłużony dla rolnictwa nadaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju W [...] W tym roku odznakę honorową zasłużony dla rolnictwa nadaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na wniosek Wójta Gminy Choceń  za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi  i rynków rolnych otrzymali: Grzegorz Kaźmierczak, Jarosław Pawlak, Teresa Cichowicz, Piotr Szczech, Krzysztof Nowakowski, Karina Grzybowska, Tadeusz Pawlicki, Tomasz Szumiński, Jan Leszczyński, Krzysztof Jasiński, Wojciech Garlicki.

Atrakcją tegorocznych dożynek była wystawa warzywnicza, która powstawała dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników Urzędu Gminy - Hanny Gołębiewskiej, Hanny Piastowskiej, Jolanty Płoszaj oraz Aleksandry Zawadzkiej. Warzywa i owoce, za co serdecznie dziękujemy dostarczyli: Piotr Jędrzejewski i Sławomir Seroczyński – SADCO, Andrzej Przybylski, Jacek Wojtczak, Tomasz Piasecki, Grzegorz Szulczewski, Dorota Ciesielska, Beata Kolanda, Zbigniew Krosnowski, Jolanta Bącela.

W części artystycznej na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej ze Śmiłowic, która nieustannie rozwija swoje talenty, stając się jednocześnie piękną wizytówką miejscowości. Atrakcją były również występy dzieci z przedszkola w Śmiłowicach oraz uczniów Szkoły Podstawowej ze Śmiłowic. Swoje umiejętności prezentował Zespól Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska” z Choceńskiego Centrum Kultury. Na cenie zaprezentowały się także: zespół „Śmiłowiónki”, Danuta Kaczmarek oraz zespół „Wpół do bluesa”. Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół muzyczny Markus P. Natomiast do późnych godzin nocnych mogliśmy bawić się przy zespole muzycznym „RYTMIX”.

Uroczystość jest organizowana wspólnie przez parafię, szkołę, Koło Gospodyń Wiejskich, jednostkę OSP, Urząd Gminy w Choceniu oraz Choceńskie Centrum Kultury-Biblioteka. Dożynki to czas szczególny, kiedy swe myśli kierujemy w stronę rolników. Pamiętamy przez cały rok o ich ciężkiej pracy. Pamiętamy, że każda kromka chleba, to pot i wiele godzin ludzkiej pracy. Szanujemy to i nie przestajemy im życzyć: Szczęść Boże!

Zdjęcia z uroczystości

http://www.promocjewloclawskie.pl/chocen/dozynki-w-smilowicach-2017

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1896203004032648&id=100009289002323

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1896205744032374&id=100009289002323

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1896215557364726&id=100009289002323


Powrót

Polecane artykuły:


Informacja

Żłobek Pomponik w Choceniu   informuje, że od 1 kwietnia br. przyjmie na staż 1 osobę zarejestrowaną w Powiatowym Urzędzie Pracy we Włocławku. Zainteresowane osoby mogą składać C [...]

Spotkanie z sołtysami

W dniu 20 lutego br., Wójt gminy Choceń Roman Nowakowski spotkał się z sołtysami z terenu gminy Choceń. W spotkaniu uczestniczyli także Przewodniczący Rady Gminy Józef Dąbrowski z radnymi or [...]