poniedziałek, 03 wrzesień 2018

Dożynki 2018 w Śmiłowicach

https://www.chocen.pl/8-aktualnosci/4960-dozynki-2018-w-smilowicach.html
W tym roku dziękowaliśmy za plony w niedzielę 2 września br. w Śmiłowicach. Barwnym korowodem [...] W tym roku dziękowaliśmy za plony w niedzielę 2 września br. w Śmiłowicach. Barwnym korowodem wszystkie delegacje z wieńcami przy akompaniamencie Orkiestry Dętej ze Śmiłowic alejkami parku w Śmiłowicach udały się na miejsce, gdzie rozpoczęło się misterium symbolicznego przekazania tegorocznych plonów Władzom Gminy przez Starostów Dożynek Panią Annę Dorsz z Wilkowic i Pana Artura Skoczylasa z Bodzanówka. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji rolników celebrowana przez ks. Krystiana Michalaka, ks. Tomasza Króla oraz ks. Tadusza Funka. 
Do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy przystąpiło aż siedem wieńców: KGW ze Śmiłowic, KGW z Wichrowic, sołectwa Nakonowo Stare, KGW Szczutkowa i Lutoborza„Niezapominajka”, KGW Szczytno oraz Zespółu Śmiłowiónki i Gminy Choceń. Komisja stanęła przed nie lada dylematem, ponieważ wszystkie wieńce prezentowały się znakomicie. Ostatecznie zwyciężył wieniec przygotowany przez KGW Wichrowice. Każdy wieniec to symbol ogromnego trudu i poświęcenia rolnika, aby chleba nie zabrakło żadnej rodzinie. 

Gospodarz Gminy podziękował rolnikom, a starostowie tegorocznych dożynek częstowali chlebem zebranych mieszkańców. W uroczystościach uczestniczyli rolnicy z terenu gminy Choceń, zaproszeni goście, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, duchowni, grupy wieńcowe, zespoły i grupy artystyczne oraz mieszkańcy z terenu gminy i powiatu. 

Swoją obecnością zaszczycili nas: Sławomir Kopyść Członek Zarządu Województwa, Kazimierz Kaca Starosta Włocławski, Stanisław Adamczyk Wójt Gminy Kowal, mjr Stanisław Dykowski Zastępca Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień, Jacek Kowalewski pełnomocnik PIS na powiat włocławski. Wójt Gminy Roman Nowakowski i zaproszeni goście podkreślali w swoich wystąpieniach ciężką pracę rolnika, trudną sytuację na rynkach artykułów rolnych, jak i anomalie pogodowe powodujące olbrzymie straty w uprawach. 

Podczas dożynek wręczono honorową odznakę zasłużony dla rolnictwa nadaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Wójta Gminy Choceń  za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi  i rynków rolnych Panu Kazimierzowi Bilińskiemu.  

Atrakcją tegorocznych dożynek była wystawa warzywnicza, która powstawała dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników Urzędu Gminy - Aleksandry Zawadzkiej, Justyny Szarwas oraz Wielety Zielińskej. Warzywa i owoce dostarczyli producenci z terenu gminy. 

W części artystycznej na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej ze Śmiłowic, która nieustannie rozwija swoje talenty, stając się jednocześnie piękną wizytówką miejscowości. Atrakcją były również występy dzieci z przedszkola w Śmiłowicach oraz uczniów Szkoły Podstawowej ze Śmiłowic. Swoje umiejętności prezentował także: zespół „Śmiłowiónki” oraz "Warkoczanki" Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół muzyczny DEJV. Natomiast do późnych godzin nocnych mogliśmy bawić się przy zespole muzycznym „RYTMIX”. 

Uroczystość jest organizowana wspólnie przez parafię, szkołę, Koło Gospodyń Wiejskich, jednostkę OSP, Urząd Gminy w Choceniu oraz Choceńskie Centrum Kultury-Biblioteka. Dożynki to czas szczególny, kiedy swe myśli kierujemy w stronę rolników. Pamiętamy przez cały rok o ich ciężkiej pracy. Pamiętamy, że każda kromka chleba, to pot i wiele godzin ludzkiej pracy. Szanujemy to i nie przestajemy im życzyć: Szczęść Boże!

Zdjęcia z uroczystości 
https://nwloclawek.pl/artykul/dozynki-2018-w-smilowicach/4988
http://www.kujawy.media.pl/index.php/powiat-wloclawski/19135-dozynki-w-smilowicach-2018

Powrót

Polecane artykuły:


Już wkrótce ruszy nabór wniosków w ramach KFS!

Powiatowy Urząd Pracy we Włocławku ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników ze środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Termin składania [...]