czwartek, 22 sierpień 2019

Zespół Folklorystyczny „Śmiłowiónki” na Ukrainie w dniach 15 – 19 sierpnia 2019r.

https://www.chocen.pl/8-aktualnosci/5617-zespol-folklorystyczny-smilowionki-na-ukrainie-w-dniach-15-19-sierpnia-2019r.html
Tym razem Zespół Folklorystyczny „Śmiłowiónki” pojechał na Wschód, aby w dniach od 15 do [...] Tym razem Zespół Folklorystyczny „Śmiłowiónki” pojechał na Wschód, aby w dniach od 15 do 19 sierpnia b.r. odwiedzić Ukrainę. W centrum zainteresowania uczestników wycieczki były: Lwów i Dobrotwór – miasteczko oddalone o około 60 kilometrów od Lwowa, gdzie na sobotni wieczór zaplanowany był koncert  zespołu „Śmiłowiónki”.

Lwów jest miastem piękna, harmonii i   nieuchwytnego czaru, z licznymi Katedrami, kopułami, wieżami , szpicami, kolumnami , pomnikami i malowidłami…. Z Iwanem, wspaniałym przewodnikiem lwowskim mogliśmy więc między innymi zobaczyć:
  • Rynek – z Ratuszem i Starym Miastem;
  • Dzielnice Lwowa - Lwów Chmielny, Lwów Austriacki, Lwów Elitarny ( Aleja Svobody, Opera );
  • Lwowski Teatr Narodowy Opery i Baletu, który jest świątynią piękna. Na najwyższej części frontonu teatru stoi skrzydlata postać SŁAWY, która trzyma złotą, palmową gałązkę;
  • Katedry: Ormiańską, Kościół św. Elżbiety, Kościół św. Marii Magdaleny i inne. W obrębie miasta znajduje się aż dziesięć największych świątyni;
  • Muzeum kawy i czekolady;
  • Cmentarz Łyczakowski wraz z Cmentarzem Orląt. ( Przed 1944 rokiem Cmentarz Orląt nosił nazwę Cmentarza Obrońców Lwowa ). Cmentarz Łyczakowski to najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa, powstała w 1786 roku. Spoczywa na nim wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki, m.in. Julian Konstanty Ordon, Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, aktorzy, kompozytorzy i wybitni ekonomiści. W roku 1990 obszar Cmentarza Łyczakowskiego uznany został za Historyczno-Kulturalny Rezerwat. Wszystkich uczestników wycieczki urzekło piękno i różnorodność nagrobków.

Do głównej nekropolii lwowskiej należy także pomnikowy cmentarz wojskowy Polaków poległych na Ziemi Lwowskiej w latach 1918 – 1920. Pochowano na nim 2859 osób.

W imieniu wszystkich uczestników wycieczki złożona została wiązanka   biało – czerwonych róż oraz płonący znicz. Oddaliśmy tymi symbolami cześć pamięci poległym uczestnikom walk obrony Lwowa.

W sobotę, 17 sierpnia b.r. w godzinach popołudniowych zespół wyjechał do Dobrotworu, gdzie na specjalne zaproszenie miejscowego Domu Kultury odbył się koncert. Zespół zaprezentował 50 – minutowy program obejmujący polskie pieśni i tańce ludowe, w tym oczywiście kujawskie. Oprócz „Śmiłowiónek” w koncercie gościnnie wystąpili przedstawiciele zespołów: „Warkoczanki”, „Ziemia Kujawska” oraz „Kujawy”

Zostaliśmy przyjęci niezwykle serdecznie i ciepło, a występ nagrodzono wielkimi brawami. Niezwykłym akcentem kończącym koncert było zaśpiewanie, wspólnie z miejscowymi solistami pieśni „Ukraina” – w języku ukraińskim, którego Śmiłowiónki musiały nauczyć się do tej pieśni.

Podczas całego pobytu na Ukrainie uczestnikom wyjazdu towarzyszyła wspaniała pogoda i wspaniały nastrój, którego nie popsuła nawet awaria autobusu. I znowu przywieźliśmy ze sobą niezapomniane wrażenia, a miasto Lwów wzbogaciło nas swoim pięknem i szeptem wiekowych kamieni o nieprzemijających wartościach budowli.

Serdecznie i ciepło zespół „Śmiłowiónki” dziękuje:
  • Panu Romanowi Nowakowskiemu, Wójtowi Gminy Choceń za użyczenie gminnego autokaru i pokrycie kosztów przejazdu na Ukrainę. Dziękujemy także za koszulki, dzięki którym byliśmy rozpoznawalni i wspaniale promowaliśmy naszą Gminę.
  • Panu Dawidowi Kwiatkowskiemu i Panu Jerzemu Brzezińskiemu – kierowcom autobusu, za bezpieczną i szczęśliwą podróż.
  • Panu Miłoszowi Kierzkowskiemu, kapelmistrzowi naszego zespołu za inicjatywę i organizację całego wyjazdu na Ukrainę.
  • Pani Oldze Brykalio z Ukrainy za zaproszenie i organizację całego wyjazdu po stronie ukraińskiej oraz prowadzenie koncertu.
Tekst: Danuta Nowicka

Powrót

Polecane artykuły:


Ogólnopolska Karta Seniorów dla naszych mieszkańców

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych seniorów przystępujemy do programu „Gmina Przyjazna Seniorom - Ogólnopolska Karta Seniora - edycja Gmina Choceń”. Osoby, które ukończyły 60 rok życia [...]

Wnioski na gradobicie

W miesiącu czerwcu br., a dokładnie 01.06.2024r. część gminy została dotknięta niekorzystnym zjawiskiem atmosferycznym jakim był grad, który spowodował szkody w uprawach. W związku z powyż [...]