poniedziałek, 14 październik 2019

Tezy do dyskusji – Ośrodek Zdrowia Czerniewice

https://www.chocen.pl/8-aktualnosci/5701-tezy-do-dyskusji-osrodek-zdrowia-czerniewice.html
Budynek z lat sześćdziesiątych (1967), praktycznie wszystkie elementy do remontu: sieć elektry [...]
 1. Budynek z lat sześćdziesiątych (1967), praktycznie wszystkie elementy do remontu: sieć elektryczna (aluminium), sieć CO i wodociągowo kanalizacyjna. Dach bez ocieplenia z wymianą znacznej części więźby dachowej. Piwnice notorycznie zalewane. Brak nawet ogrodzenia. Niefunkcjonalny rozkład pomieszczeń – zbyt mała powierzchnia na potrzeby pacjentów, zbyt duża na pozostałe potrzeby. Koszt ewentualnego remontu od 300 do 500 tys. zł. Co i tak nie rozwiąże wszystkich problemów.
 2. Gmina jest właścicielem nieruchomości i budynku, Państwo Drabik dzierżawcami. Taki stan rzeczy praktycznie uniemożliwia wykorzystanie środków zewnętrznych do remontu obiektu. Ewentualnym beneficjentem mogliby być tylko Państwo Drabik, ale nie będą przecież inwestować przy braku prawa własności.
 3. Wszystkie gminy w okolicy posprzedawały ośrodki ostatnio gmina Baruchowo i Lubraniec.
 4. Bez przebudowy lub rozbudowy nie da się umieścić w obecnym budynku nowych poradni, bardzo potrzebnych w Czerniewicach, poza tym mogą to zrobić tylko Państwo Drabik.
 5. Ewentualny remont nie jest docelowym, pozwoli tylko na załatanie tego co najpilniejsze. W tego typu obiektach przy ciągle zmieniających się wymaganiach inwestować trzeba na bieżąco – praktycznie każdego roku.
 6. Ewentualna sprzedaż odbyłaby się z zastrzeżeniem, że obiekt musi pozostać jako obiekt opieki zdrowotnej bez możliwości eliminacji stomatologii. Takie rozwiązanie uniemożliwia przeznaczenie obiektu na inne cele.
 7. Zakładając, że w jakichś trudnych do przewidzenia okolicznościach w obiekcie zaprzestano by obecnej działalności zobowiązujemy się do uruchomienia Ośrodka Zdrowia w innych obiektach, których stojących pusto w Czerniewicach jest wiele.
 8. W okolicy brak jest przykładów, gdzie sprzedaż Ośrodka Zdrowia miałaby zły wpływ na standardy opieki medycznej, wręcz odwrotnie.
 9. Niniejszą informację prosimy czytać razem z informacją Państwa Drabik o planowanych zmianach i inwestycjach.
Ewentualna decyzja o sprzedaży jest trudną decyzją dla mnie i dla radnych. Podejmiemy ją po spotkaniu z mieszkańcami. Jedynym, podkreślam jedynym celem jest uczynienie z Ośrodka Zdrowia w Czerniewicach nowoczesnego, funkcjonalnego obiektu, w którym będą dostępne wszystkie możliwe świadczenia. Nie chciałbym, by Czerniwice odstawały od innych Ośrodków Zdrowia – bo to może oznaczać tylko jedno: coraz mniej pacjentów i coraz mniej pieniędzy i koło się zamyka.
Do końca kadencji są cztery lata i moglibyśmy nie podejmować decyzji. Wszak przy jakichś tam remontach ośrodek przez ten czas będzie działał i po co nam kłopoty. Jestem jednak człowiekiem odpowiedzialnym i przekonany jestem, że radni także, a mam również świadomość, że im później zmierzymy się z problemem tym gorzej dla Czerniewic i dla pacjentów.

Czerniewice – nie straćmy i tej szansy jak np. lokalizacji wytwórni mas bitumicznych.
Pytania do Państwa Drabik.
 1. Dlaczego Państwu tak zależy na kupnie ośrodka Zdrowia?
Zależy nam na stworzeniu nowoczesnego Zakładu Opieki Zdrowotnej świadczącego usługi medyczne na wysokim poziomie i będącego konkurencją dla innych przychodni, to jednak wiąże się ze znacznymi nakładami finansowymi, których nie chcemy i nie możemy ponosić w obiekcie nie będącym naszą własnością (do tego zobowiązany jest właściciel).

Jako dzierżawcy mamy prawo do korzystania z nieruchomości, ale nie mamy możliwości podejmowania samodzielnych decyzji w kwestiach związanych z rozbudową i modernizacją przychodni. Chcemy pracować u siebie i samodzielnie podejmować decyzje, co zapewni nam poczucie bezpieczeństwa.
 1. Jak widzicie Państwo przyszłość obiektu i swojej działalności jako przychodni opieki medycznej?
Nowoczesny obiekt, który zamierzamy stworzyć zgodnie z naszymi planami, sam się obroni, a ze względu na specyficzny rozkład pomieszczeń i ich przeznaczenie, zawsze będzie funkcjonował jako przychodnia lekarska.
 1. Na ile obecny stan prawny nieruchomości krępuje Państwa plany?
Obecny stan prawny nieruchomości nie krępuje naszych planów i zamierzeń. On je uniemożliwia.
 1. Co w przypadku – gdyby Państwo z uwagi na stan zdrowia, emerytura itp. musieli zaniechać osobistego prowadzenia działalności?
Pacjenci naszej Przychodni korzystali i korzystają z usług medycznych zakontraktowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tak było nieprzerwanie przez 22 lata i tak będzie w przyszłości, bo taki jest nasz cel. Naszą rolą jest organizowanie pracy Przychodni w taki sposób, żeby Pacjenci mieli zapewniony dostęp do świadczeń medycznych na możliwie najwyższym poziomie.
Iwona i Andrzej Drabik

Zapraszamy na spotkanie w sprawie Ośrodka Zdrowia w Czerniewicach, które odbędzie się w dniu 17 października 2019 r., (czwartek) o godz. 19.00 w Remizie OSP w Czerniewicach.

Powrót

Polecane artykuły:


Uczymy się z pasją!

Dnia 20.05.2024 r., w ramach projektu  unijnego "Uczymy się z pasją", uczniowie szkoły z Chocenia uczestniczyli wwycieczce do Torunia. Ten wyjazd to pierwszy z 42 wycieczek zaplanowanych w pro [...]

Podpisana umowa na przebudowę dróg

W dniu 29.05.2024 r. Wójt Gminy Roman Nowakowski wraz ze Skarbnikiem Gminy Iloną Walczak, podpisał umowę z FIRMĄ INŻYNIERYJNO-DROGOWĄ DROGTOM Sp. z o.o. z Włocławka na realizację inwestycj [...]